News

Podsumowanie dzisiejszej rozprawy w Sądzie Najwyższym.

Posted by Marcin Muszynski | Apr 18, 2016 | 0 Comments

Dzisiaj odbyła się długo oczekiwana rozprawa w Sądzie Najwyższym dotycząca legalności dekretu wykonawczego prezydenta Obama (DAPA / DACA).

Na podstawie pytań zadawanych przez poszczególnych sędziów można bezpiecznie powiedzieć, że 4 głosy są po stronie prezydenta. Sędziowie, którzy raczej na pewno opowiedzą się po stronie prezydenta uchodzą za liberalnych sędziów Sądu Najwyższego – są to Stephen G. Breyer, Ruth Bader Ginsburg, Elena Kagan and Sonia Sotomayor.

Ze strony sędziów uchodzących za konserwatywnych, najbardziej aktywnymi byli przewodniczący Sąd Najwyzszego John G. Roberts, Jr oraz sędziowie Samuel A. Alito, Jr oraz Anthony M. Kennedy. Sędzia Clarence Thomas, co jest w jego zwyczaju, nie odezwał się ani słowem.

Najważniejszą oraz najbardziej gorąco debatowaną kwestią było zagadnienie, czy stan Teksas ma w ogóle prawo pozywać administrację prezydenta w sądach federalnych. Jest to zagadnienie bardzo techniczne, ale odpowiedź na to pytanie może ukształtować amerykańską politykę na wiele lat.

Konstytucja USA pozwala składać pozwy w sądach federalnych tylko tym powodom, którzy mogą udokumentować konkretną szkodę (po angielsku nazywa się to ‘standing'). Nasuwa się zatem pytanie: jaką szkodę poniesie Teksas, jeśli wejdzie w życie dekret wykonawczy Obamy? Teksas twierdzi, że stan poniesie znaczne koszty związane z …… wydawaniem praw jazdy dla imigrantów objętych dekretem Obamy. Jak widać argument dość kreatywny, ale jak do tej pory skuteczny (sądy poniżej instancji uznały ten argument za wystarczający).

Jeżeli choć jeden z konserwatywnych sędziów uzna, że Teksas nie poniesie żadnej konkretnej szkody w związku z dekretem Obamy, wtedy cały dekret wejdzie natychmiast w życie, ponieważ Teksas nie miałby w ogóle prawa pozwać prezydenta. Duża nadzieja leży w przewodniczącym Sądu Najwyższego, który zadawał bardzo dużo pytań w tej kwestii. Drugim sędzią, który również miał wiele pytań w tej kwestii był sędzia Samuel A. Alito.

Wbrew pozorom, konserwatywni sędziowie, którzy nie zgadzają się z dekretem Obamy, wciąż mogą opowiedzieć się przeciwko Teksasowi, ponieważ zgoda na taki pozew oznaczać będzie, że w przyszłości poszczególne stany będą mogły paraliżować poczynania prezydenta z czysto politycznych celów używając do tego sądów federalnych.

Decyzja spodziewana jest do końca czerwca tego roku.

About the Author

Marcin Muszynski

Marcin Muszynski is an attorney who practices only immigration law. His law offices represent clients in all immigration matters, specifically in green card applications, work visas and defense from removal and deportations.  Mr. Muszynski also represents detained clients.  Whether you are an ind...

Comments

There are no comments for this post. Be the first and Add your Comment below.

Leave a Comment

Skontaktuj się z naszą kancelarią

Adwokat Marcin Muszyński jest gotowy pomóc w Twojej sprawie.

Sprawy imigracyjne są z reguły bardzo pilne - umów się na konsultację już dziś. Inne sprawy mogą poczekać...

Menu