Zielone Karty przez Rodzinę

 

Sponsorowanie rodzinne to jeden ze sposobów otrzymania zielonej karty. Ze względu na ogromną liczbę aplikantów oraz ustawowe roczne limity zielonych kart, czas oczekiwania na zieloną kartę może wynieść nawet kilka lat.

Kolejce nie podlega tylko najbliższa rodzina obywatela USA (żona / mąż, rodzice, dzieci stanu wolnego poniżej 21 roku życia). Prosimy o zapoznanie się z biuletynem wizowym (dostępnym na naszej stronie), aby określić przybliżony czas oczekiwania na zieloną kartę.

 

Kto kogo może sponsorować:

I. Obywatel USA może sponsorować:

  1. Żonę / męża lub dziecko poniżej 21 roku życia (stanu wolnego) – nie ma kolejki
  2. Rodziców, jeżeli obywatel USA ma przynajmniej 21 lat – nie ma kolejki
  3. Syna lub córkę (stanu wolnego) powyżej 21 lat
  4. Zamężne lub żonate dzieci, bez względu na wiek
  5. Rodzeństwo, jeżeli obywatel USA ma przynajmniej 21 lat

II. Posiadacz „Zielonej Karty” może sponsorować:

  1. Żonę lub męża
  2. Dziecko poniżej 21 roku życia (stanu wolnego)
  3. Dziecko powyżej 21 roku życia (stanu wolnego)

 

Dodatkowe informacje:

Skąd się biorą kolejki po zielone karty?

Prawo imigracyjne rozróżnia dwie główne kategorie sponsorować rodzinnych – najbliższa rodzina obywateli USA (immediate relatives) oraz pozostali (preference categories). Nazewnictwo jest bardzo mylące, aczkolwiek zasadnicza różnica polega na czasie oczekiwania na zieloną kartę. Prawo imigracyjne nakłada limity na liczbę zielonych kart, jakie mogą być wydane w ciągu danego roku fiskalnego w określonej kategorii rodzinnej. Najbliższa rodzina obywatela USA nie podlega takim limitom i o zieloną kartę można wystąpić od razu. Pozostali muszą niestety czekać w wieloletnich kolejkach. Czas oczekiwania zależy, zatem od liczby chętnych w danej kategorii – im więcej wniosków, tym dłuższy czas oczekiwania.

Biuletyn wizowy

O kolejności wydawania zielonych kart decyduje amerykański Departament Stanu, który co miesiąc publikuje biuletyn wizowy. W biuletynie wizowym, podane są daty, według których wydawane są obecnie zielone karty. Te daty to tak zwane „Priority Dates”, czyli daty rozpoczęcia naszego sponsorowania. To właśnie na podstawie tego biuletynu, Urząd Imigracyjny wydaje zielone karty.

Priority date

Nasze miejsce w kolejce w sponsorowaniu rodzinnym to tak zwany „Priority Date”. Ta data to nic innego jak tylko dzień, w którym osoba sponsorującą złożyła odpowiedni wniosek do Urzędu Imigracyjnego. Urząd Imigracyjny wysyłając potwierdzenie wpłynięcia wniosku, nadaje naszej petycji unikatowy numer oraz właśnie „Priority Date”, czyli datę wpłynięcia tego wniosku.

 

Powyższe informacje nie są poradą prawną. W celu uzyskania porady prawnej, należy skontaktować się z Mec. Marcinem Muszyńskim. 

 

 

112B Nassau Avenue; Brooklyn, NY 11222
tel. (718) 389-7580
znajdź mnie na: fb-ico tw-ico
150 Broadway, #1920; New York, NY 10038
tel. (718) 389-7580