Wiza H-1B

Wizy H-1B

Wizy pracownicze (H-1B) są przeznaczone dla wykwalifikowanych pracowników pracujących w zawodach specjalistycznych (specialty occupation). Zawód specjalistyczny to taki zawód, który wymaga minimum wykształcenia wyższego na poziomie 'bakałarza'. (Bachelor's Degree). Z wnioskiem o wizę pracowniczą występuje pracodawca, tak więc nie można wystąpić o taką wizę samemu.

Wiza pracownicza ma bardzo wiele zalet; niestety Kongres określił roczne limity wiz pracowniczych, jakie mogą być przyznane w danym roku fiskalnym. Obecnie ten limit wynosi 65,000 wiz. Dodatkowe 20,000 wiz jest zarezerwowane dla osób, które uzyskały Master's Degree na amerykańskich uczelniach.

Powyższym limitom nie podlegają pracownicy niektórych organizacji charytatywnych, organizacji rządowych oraz uniwersytetów. Limitowi nie podlegają też osoby posiadające wizę pracowniczą, którzy chcą ją odnowić lub zmienić pracodawcę.

Wizy pracownicze są wydawane od 1 października - początek amerykańskiego roku fiskalnego. 

 

Przykłady zawodów, które kwalifikują się na wizę H-1B:

  • Księgowi
  • Audytorzy
  • Biologowie
  • Chemicy
  • Inżynierowie
  • Administratorzy baz danych, komunikacji i sieci
  • Ekonomiści
  • Graficy
  • Lekarze
  • Analitycy systemów i programiści
  • Profesorowie uniwersyteccy

 

Główne kryteria wizy H-1B:

 

  • Wykonywany zawód: Wiza H-1B jest dostępna tylko dla osób, które pracują w tzw. zawodach specjalistycznych. Zawód taki musi wymagać minimum Bachelor's Degree. Wnioskodawca musi również posiadać minimum Bachelor's Degree lub jego ekwiwalent. 
  • Oferta Pracy: Pracownik musi mieć ofertę pracy od amerykańskiej firmy, zatrudnienie może być na pełen lub pół etapu. Wynagrodzenie musi spełniać minimum w danym zawodzie i musi zostać najpierw zatwierdzone przez departament pracy.
  • Czas trwania: Wiza pracownicza jest wydawana na 3 lata z możliwością przedłużenia o kolejne 3 lata. Po upływie 6 lat, pracownik musi wyjechać z USA na rok zanim będzie mógł się ponownie ubiegać o wizę pracowniczą. Maksymalny limit 6 lat posiadania wizy pracowniczej nie dotyczy osób, które mają rozpoczęte sponsorowanie pracownicze. Po spełnieniu odpowiednich warunków, pracownik może przebywać na wizie pracowniczej aż do uzyskania „zielonej karty”.
  • Podwójne Intencje: Posiadacze wizy H-1B mogą mieć intencje emigracyjne, co oznacza, że nie muszą udowadniać zamiaru powrotu do Polski. Innymi słowy, posiadacze wizy H-1B mogą dążyć do uzyskania zielonej karty i taki zamiar nie może być podstawą do odmowy wizy H-1B.
  • Małżonkowie i dzieci: Małżonkowie oraz dzieci posiadacza wizy H-1B mogą przebywać w USA na wizach H-4, ale w większości przypadków, bez możliwości pracy.

 

Loteria H-1B

Z powodu większej liczby chętnych do uzyskania wizy H-1B niż zezwala na to roczny limit, urząd imigracyjny najpierw przeprowadza loterię. Aby wziąć udział w loterii trzeba się zarejestrować na portalu USCIS i zapłacić opłatę $10. Rejestracja ma miejsce w marcu, dokładne daty są podawane każdego roku przez urząd imigracyjny. Wyniki loterii są publikowane przed 1 kwietnia i osoby, które zostały wylosowane mają czas do 30 czerwca na złożenie wniosku do urzędu imigracyjnego. 

W przypadkach, gdy limit wiz nie zostanie wyczerpany z puli osób wylosowanych w pierwszej loterii, urząd imigracyjny przeprowadza drugą loterię - ma to miejsce z reguły w lipcu.

 

Jak nasza kancelaria może Tobie pomóc

Nawigacja przez proces wizy H-1B może być skomplikowana, ponieważ wymaga spełnienia określonych kryteriów kwalifikacyjnych i dostarczenia dokładnej dokumentacji.

Nasza kancelaria oferuje kompleksową reprezentację oraz pomoc w uzyskaniu wizy H-1B. Nasze doświadczenie oraz spersonalizowane podejście to indywidulanych potrzeb klienta, gwarantuje najwyższą jakość usług prawnych. Skontaktuj się z nami już dziś, aby omówić swoją sytuację i poznać swoje opcje.

Kliknij tutaj, aby umówić się na konsultację.

Skontaktuj się z naszą kancelarią

Adwokat Marcin Muszyński jest gotowy pomóc w Twojej sprawie.

Sprawy imigracyjne są z reguły bardzo pilne - umów się na konsultację już dziś. Inne sprawy mogą poczekać...

Menu