Zielona Karta - Kategoria EB-2 (NIW)

EB-2: NIW - Imigranci z Wyjątkowymi Umiejętnościami

EB-2 (NIW) to kategoria zielonych kart przeznaczona dla imigrantów posiadających wyjątkowe umiejętności w swojej dziedzinie i których praca będzie miała specjalne korzyści dla Stanów Zjednoczonych. Kategoria EB-2 (NIW) nie wymaga procesu PERM oraz oferty pracy, co oznacza, że można sponsorować się samemu. 

NIW jest częścią kategorii pracowniczej EB-2. 

 

Kwalifikacje do kategorii NIW (National Interest Waiver):

W pierwszej kolejności należy spełnić podstawowe warunki kategorii EB-2. Zazwyczaj imigrant musi:

  • Posiadać minimum Master's Degree albo jego ekwiwalent, lub
  • Posiadać wyjątkowe umiejętności lub zdolności w dziedzinie nauki, sztuki lub biznesu.

 

Korzyści dla Stanów Zjednoczonych:

Głównym warunkiem kategorii NIW jest udowodnienie, że przyznanie zielonej karty jest w interesie narodowym USA.

 

Trzyelementowy Test:

Zgodnie z precedensową decyzją z 2016 roku (Matter of Dhanasar), aplikant w kategorii EB-2 (NIW) musi spełnić trzyelementowy test. Pod spodem są kryteria, które należy spełnić:

  • Znaczące korzyści dla USA: Praca lub projekt imigranta są bardzo wartościowe i przyniosą znaczące korzyści dla Stanów Zjednoczonych.
  • Zdolność do wdrożenia proponowanej inicjatywy: Należy udowodnić, że imigrant jest dobrze przygotowany do wdrożenia proponowanej inicjatywy, tzn. ma udokumentowane osiągnięcia oraz sukcesy w swojej dziedzinie, poprzez publikacje, nagrody lub znaczący dorobek zawodowy.
  • Korzyści dla USA przewyższają wymóg procesu PERM: Należy udowodnić, że korzyści dla USA wynikające z pracy, jaką będzie wykonywał imigrant są na tyle duże, że można zwolnić imigranta z obowiązku procesu PERM.

 

Dziedziny Zastosowania Kategorii EB-2 (NIW):

Wiele wniosków NIW pochodzi z dziedzin takich jak nauka, sztuka, opieka zdrowotna, biznes i edukacja, ale nie jest to ograniczone tylko do tych dziedzin. Istotnym aspektem jest udowodnienie, że praca będzie miała znaczące korzyści dla USA.

 

Zalety Kategorii EB-2 (NIW):

  • Zwolnienie z procesu PERM: Składanie wniosku o zieloną kartę z pominięciem procesu PERM pozwala na znacznie szybsze przyznanie zielonej karty.
  • Pracodawca niewymagany: Kolejną zaletą NIW jest to, że imigrant może sam siebie sponsorować. Oznacza to, że nie potrzebuje pracodawcy do sponsorowania swojego wniosku o zieloną kartę.

 

Proces zielonej karty w kategorii EB-2 NIW składa się z 2 etapów: (1) Petycja Pracownicza - I-140, (2) Aplikacja na zieloną kartę. Pod spodem znajduje się opis tych etapów:

 

(1) Petycja Pracownicza

Celem tego etapu jest udowodnienie, że sponsorowany pracownik ma wymagane kwalifikacje do wykonywania obowiązków na sponsorowanym stanowisku. W tym celu należy przedstawić ewidencję wykształcenia oraz listy potwierdzające doświadczenie zawodowe. Na tym etapie musimy również udowodnić, że sponsorowany pracownik spełnia kryteria ustalone przez precedensową decyzję Matter of Dhanasar, o której była mowa powyżej. 

 

(2) Aplikacja na Zieloną Kartę

Aplikacja na zieloną kartę to ostatni etap procesu. Osoby, które są w USA, składają aplikację o zmianę statusu (Formularz I-485). Osoby, które są poza USA składają podanie o wizę imigracyjną (Formularz DS-260) i czekają na wezwanie na interview w ambasadzie.

Składając aplikację o zieloną kartę (Formularz I-485), można również wystąpić o pozwolenie na pracę (EAD Card), o numer Social Security oraz o pozwolenie na podróżowanie (Advance Parole).

Możliwość złożenia aplikacji o zielona kartę (Formularz I-485) zależy od tzw. Priority Date, które są publikowane w comiesięcznym Biuletynie Wizowym. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj informacje na temat Biuletynu Wizowego poniżej.

 

Dodatkowe informacje:

 

Skąd się biorą kolejki po zielone karty?

Prawo imigracyjne nakłada limity na liczbę zielonych kart, jakie mogą być wydane w ciągu danego roku fiskalnego w określonej kategorii sponsorowania pracowniczego. Czas oczekiwania zależy zatem od liczby chętnych w danej kategorii – im więcej wniosków, tym dłuższy czas oczekiwania.

 

Biuletyn wizowy

O kolejności wydawania zielonych kart decyduje amerykański Departament Stanu, który co miesiąc publikuje biuletyn wizowy. W biuletynie wizowym, podane są daty, według których wydawane są obecnie zielone karty. Te daty to tak zwane „Priority Dates”, czyli daty rozpoczęcia naszego sponsorowania. To właśnie na podstawie tego biuletynu, Urząd Imigracyjny wydaje zielone karty.

Biuletyn wizowy jest dostępny na naszej stronie pod tym linkiem.

 

Priority date

Nasze miejsce w kolejce w sponsorowaniu rodzinnym to tak zwany „Priority Date”. Ta data to nic innego jak tylko dzień, w którym osoba sponsorującą złożyła odpowiedni wniosek do Urzędu Imigracyjnego. Urząd Imigracyjny wysyłając potwierdzenie wpłynięcia wniosku, nadaje naszej petycji unikatowy numer oraz właśnie „Priority Date”, czyli datę wpłynięcia tego wniosku.

 

Oferujemy kompleksową reprezentację oraz pomoc w sprawach imigracyjnych. Tworzymy spersonalizowane rozwiązania prawne, aby sprostać Twoim indywidualnym potrzebom. Skontaktuj się z nami już dziś, aby omówić swoją sytuację i poznać swoje opcje.

Kliknij tutaj, aby umówić się na konsultację.

Skontaktuj się z naszą kancelarią

Adwokat Marcin Muszyński jest gotowy pomóc w Twojej sprawie.

Sprawy imigracyjne są z reguły bardzo pilne - umów się na konsultację już dziś. Inne sprawy mogą poczekać...

Menu