Zielona Karta - Kategoria EB-3

EB-3: Profesjonaliści, Wykwalifikowani oraz Niewykwalifikowani Pracownicy

EB-3 to kategoria zielonych kart na podstawie pracy, przeznaczona dla profesjonalistów (posiadających wykształcenie Bachelor's Degree) oraz dla wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych pracowników.

Wykwalifikowani pracownicy to ci, których praca wymaga co najmniej dwóch lat doświadczenia zawodowego, natomiast niewykwalifikowani pracownicy to ci, którzy wykonują prace wymagające mniej niż 2 lata doświadczenia.

Kategoria EB-3 wymaga oferty pracy od sponsorującego pracodawcy w USA. Dodatkowo, pracodawca musi złożyć wniosek PERM do Departamentu Pracy, aby udowodnić, że nie ma wy kwalifikowanych amerykańskich pracowników na lokalnym rynku pracy.

Proces zielonej karty w kategorii EB-2 składa się z 3 etapów: (1) Departament Pracy - PERM, (2) Petycja Pracownicza - I-140, (3) Aplikacja na zieloną kartę. Pod spodem znajduje się opis tych etapów:

 

(1) Departament Pracy (PERM)

Pierwszy etap polega na wykazaniu, że brakuje amerykańskich pracowników na sponsorowane stanowisko. W trakcie tego etapu przeprowadza się tak zwany test rynku pracy. Należy uzyskać minimalną pensję sponsorowanego stanowiska oraz zamieścić ogłoszenia w różnych mediach, które są sprecyzowane przez przepisy imigracyjne.

Jeśli udowodnimy, że na lokalnym rynku pracy brakuje amerykańskich pracowników, składamy wniosek PERM do Departamentu Pracy w celu jego rozpatrzenia. Zatwierdzony wniosek PERM jest ważny tylko przez 6 miesięcy. W tym okresie musi zostać rozpoczęty drugi etap procesu – Petycja Pracownicza - Formularz I-140.

 

(2) Petycja Pracownicza

Celem tego etapu jest udowodnienie, że pracodawca ma zdolność finansową do płacenia przyszłej pensji sponsorowanego pracownika. Musimy również udowodnić, że sponsorowany pracownik ma wymagane kwalifikacje do wykonywania obowiązków na sponsorowanym stanowisku.

Aby udowodnić zdolność finansową pracodawcy, w większości przypadków wymagane jest rozliczenie podatkowe pracodawcy. Takie rozliczenie powinno wykazywać zysk netto, który jest przynajmniej równy lub większy od obowiązującej pensji na sponsorowane stanowisko. Warto podkreślić, że są inne możliwości udowodnienia zdolności finansowej niż zysk netto na rozliczeniu podatkowym. Aby udowodnić kwalifikacje sponsorowanego pracownika, należy przedstawić ewidencję wykształcenia oraz listy potwierdzające doświadczenie zawodowe.

 

(3) Aplikacja na Zieloną Kartę

Aplikacja na zieloną kartę to ostatni etap procesu. Osoby, które są w USA, składają aplikację o zmianę statusu (Formularz I-485). Osoby, które są poza USA składają podanie o wizę imigracyjną (Formularz DS-260) i czekają na wezwanie na interview w ambasadzie.

Składając aplikację o zieloną kartę (Formularz I-485), można również wystąpić o pozwolenie na pracę (EAD Card), o numer Social Security oraz o pozwolenie na podróżowanie (Advance Parole).

Możliwość złożenia aplikacji o zielona kartę (Formularz I-485) zależy od tzw. Priority Date, które są publikowane w comiesięcznym Biuletynie Wizowym. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj informacje na temat Biuletynu Wizowego poniżej.

 

Dodatkowe informacje:

 

Skąd się biorą kolejki po zielone karty?

Prawo imigracyjne nakłada limity na liczbę zielonych kart, jakie mogą być wydane w ciągu danego roku fiskalnego w określonej kategorii sponsorowania pracowniczego. Czas oczekiwania zależy zatem od liczby chętnych w danej kategorii – im więcej wniosków, tym dłuższy czas oczekiwania.

 

Biuletyn wizowy

O kolejności wydawania zielonych kart decyduje amerykański Departament Stanu, który co miesiąc publikuje biuletyn wizowy. W biuletynie wizowym, podane są daty, według których wydawane są obecnie zielone karty. Te daty to tak zwane „Priority Dates”, czyli daty rozpoczęcia naszego sponsorowania. To właśnie na podstawie tego biuletynu, Urząd Imigracyjny wydaje zielone karty.

Biuletyn wizowy jest dostępny na naszej stronie pod tym linkiem.

 

Priority date

Nasze miejsce w kolejce w sponsorowaniu rodzinnym to tak zwany „Priority Date”. Ta data to nic innego jak tylko dzień, w którym osoba sponsorującą złożyła odpowiedni wniosek do Urzędu Imigracyjnego. Urząd Imigracyjny wysyłając potwierdzenie wpłynięcia wniosku, nadaje naszej petycji unikatowy numer oraz właśnie „Priority Date”, czyli datę wpłynięcia tego wniosku.

 

Oferujemy kompleksową reprezentację oraz pomoc w sprawach imigracyjnych. Tworzymy spersonalizowane rozwiązania prawne, aby sprostać Twoim indywidualnym potrzebom. Skontaktuj się z nami już dziś, aby omówić swoją sytuację i poznać swoje opcje.

Kliknij tutaj, aby umówić się na konsultację.

Skontaktuj się z naszą kancelarią

Adwokat Marcin Muszyński jest gotowy pomóc w Twojej sprawie.

Sprawy imigracyjne są z reguły bardzo pilne - umów się na konsultację już dziś. Inne sprawy mogą poczekać...

Menu